Termotransferové pásky
Termotransferové pásky (TTR = Thermal Transfer Ribbon) sú materiály s termocitlivým povrchom, ktoré sa využívajú ako médium pre termotransferové tlačiarne. Obraz vytvorený termotransferovou tlačiarňou vzniká, keď sa substrát a atrament z termotransferovej pásky dotknú vyhrievanej tlačovej hlavy. Výsledkom je, že teplo z tlačovej hlavy roztopí atrament na páske a uvoľní (prenesie) atrament priamo na substrát, resp. potlačový materiál, napr. na etiketu.
TTR pásky sú základným spotrebným materiálom pre termo-transferové tlačiarne a využívajú sa pri potlači samolepiacich etikiet, označovacích štítkov, logistických etikiet, visačiek a obalových materiálov na termotransferových tlačiarňach. TTR pásky sú neoddeliteľnou súčasťou termotransferovej tlače a od ich kvality a vhodného výberu závisí aj celkový výsledok aplikácie. Princíp termotransferovej tlače je v uvoľňovaní farbiacej vrstvy z TTR fólie, ktorá môže obsahovať rôzny pomer vosku a živice. Pôsobením tepla a tlaku sa z nosiča prenáša pigment na etiketu, alebo iný podklad, kde vzniká vopred zadaná jednofarebná tlač požadovaných dát (text, čiarový kód, logo...).
Tieto termotransferové farbiace pásky či ribbony, majú rôzne technické vlastnosti a rozdeľujú sa podľa kvality, zloženia a použitia pre rôzne aplikácie a typ tlačiarne. Pokiaľ ide o kvalitu tlače, tak najdôležitejší je atrament. Táto vrstva atramentu sa prenesie na potlačovaný materiál, kde veľmi rýchlo stuhne a po nahriatí tlačovou hlavou sa vytvára obraz - potlač. Je niekoľko rôznych báz atramentu a teda typov pások. Najbežnejšie sa vyrábajú TTR pásky na báze vosku (wax), tie sa používajú najmä na potlač papiera. Na zložitejšie materiály je nutné použiť zmes vosku a živice (wax-resin), poprípade čistú živicu (resin). Platí tu priama úmera, že čím viac živice, tým vyššia kvalita a odolnosť tlače, ale aj vyššia cena pásky. Naopak čím viac živice, tým menej kontrastu, potlač je mierne šedá.
Prečo si vybrať Termotransferové pásky od nás?
- Kvalitné TTR pásky = Vysoká kvalita tlače
- Ochranná vrstva = Dlhšia životnosť
- Viac ako 20 ročná prax v tejto oblasti
Vyberte si typ TTR pásky aký potrebujete:
Voskové (wax)
Vo voskovej (wax) TTR páske sú pigmenty atramentu zachytené vo vosku. Vosk je pomerne mäkký, a preto sa prenáša pri relatívne nízkych teplotách. Taktiež vypĺňa nerovnosti povrchu tlačeného materiálu/substrátu. Sú vhodné na potlač takmer všetkých druhov papierových etikiet. Najekonomickejšie riešenie pre označovanie balíkov či produktov získate, ak skombinujete voskové TTR pásky s papierovými etiketami. Vďaka schopnosti vyplniť nerovné povrchy poskytujú tieto pásky tlač s vysokou optickou hustotou a sú tak vhodným riešením pre tlač čiarových kódov.
Voskovo-živicové (wax/resin)
Vo voskovo-živicovej TTR páske (wax/resin) je atrament zachytený v zmesi mäkkého vosku a tvrdej živice. Voskovo-živicové TTR pásky vytvárajú výtlačky, ktoré sú odolnejšie voči poškriabaniu, odieraniu a chemikáliám. Ideálnu kombináciu preto tvoria práve s plastovými materiálmi, alebo papierovými materiálmi s povrchovou úpravou. Tieto pásky potrebujú vyššiu teplotu, aby sa atrament preniesol na substrát. Pri správnej kombinácii materiálov zabezpečujú vyššiu kvalitu, ako voskové (wax) TTR pásky, s dôrazom na detaily aj pri malých formátoch.
Wash-care živicové
Vysoko odolná umývateľná živica používaná na potlač odevov a textilných štítkov. Ponúka vynikajúcu kvalitu tlače a vynikajúcu odolnosť pri praní, žehlení a chemickom čistení. Vysoko odolný voči teplu, vode, čistiacim prostriedkom atď. priemyselným rozpúšťadlám. Kompatibilné so širokou škálou materiálov vrátane nylonu, acetátu, polyesteru, umelého hodvábu a syntetických vlákien.
Živicové (resin)
V živicovej (resin) páske je atrament zachytený v živici. Živicové pásky vyžadujú vyššiu prenosovú teplotu tlačiarne ako voskové či voskovo-živicové pásky. Poskytnú vám však najvyššiu možnú odolnosť voči drsnému oderu, silným chemikáliám, vysokým teplotám (až do teplôt 575°C), alebo iným nepriaznivým okolnostiam. Najčastejšie sa využívajú v kombinácii s plastovými materiálmi, na označovanie chemikálií, laboratórnych vzoriek a v náročných podmienkach (napr. v automobilovom a elektronickom priemysle). Ich využitie často nahrádza nutnosť laminácie etikiet.
Kde sa používajú termotransferové pásky?
Termotransferové pásky sa najčastejšie používajú na tlač variabilných informácií, resp. informácií na identifikáciu, ako sú čiarové kódy, kódy šarží a dátumy spotreby. Termotlač sa využíva často aj vtedy, keď je potrebný odolný výsledok (napr. proti teplu, chemikáliám, oderu). Okrem toho funguje dobre pri vytváraní vysoko-odolných nepremenných informácií, ako sú napríklad výstražné značky.
Prečo tlačiť na TTR pásky?
Tlač na termotransferové pásky je osvedčenou technikou na poskytovanie odolných variabilných kódov, ako sú čiarové kódy. Zabezpečujú detailnú tlač s vysokým rozlíšením, vo farebnom alebo čierno-bielom prevedení. Navyše ich je možné kombinovať s rôznymi materiálmi (plast, papier, textil). Grafika, ktorá je vytvorená pomocou TTR pások, ponúka vysokú odolnosť voči chemikáliám či oderu. Tlač pomocou tejto technológie ponúka vysokú rýchlosť a jednoduchú údržbu.
Aká je citlivosť tlače termotransferovej pásky?
Termotransferová tlač je metóda, pri ktorej sa na prenos atramentu z pásky na substrát využíva teplo. Pre správnu termotransferovú tlač je potrebné na pásku aplikovať správne množstvo tepla. Ak sú nastavenia teploty nesprávne, tlač nemusí byť dobrá. Keď je teplota príliš vysoká, páska sa môže zlomiť. Rôzne typy pások majú rôznu citlivosť na teplo.
Akú TTR pásku zvoliť pre aký materiál?
Je dôležité si uvedomiť, že pre optimálny výsledok tlače je potrebná správna kombinácia pásky a potlačového materiálu. Materiál, na ktorý sa tlačí, ovplyvňuje to, ako dobre sa atrament z pásky prenesie na substrát a pripevní sa k povrchu. Pri výbere pásky na konkrétnu aplikáciu je preto potrebné zvážiť materiálové vlastnosti podkladu, vrátane hladkosti povrchu. Zavolajte nám a my vám radi poradíme, akú kombináciu páska-materiál zvoliť.